Barajda Su Seviyesi %82’ye Ulaştı

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, kentin içme suyu ihtiyacını karşılayan Gökçe Barajı sahasında incelemelerde bulunarak son dönemde yağan yağışların ardından barajda su seviyesinin yüzde 82’lere ulaştığını bildirdi. Yalova Belediye Başkanı..

Barajda Su Seviyesi %82’ye Ulaştı
Yayınlanma: Güncelleme: 162 views

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, kentin içme suyu ihtiyacını karşılayan Gökçe Barajı sahasında incelemelerde bulunarak son dönemde yağan yağışların ardından barajda su seviyesinin yüzde 82’lere ulaştığını bildirdi.

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı İsmail Demir ile birlikte kentin tek içme suyu kaynağı olan Gökçe Barajı’nda incelemelerde bulundu. Burada açıklamalarda bulunan Başkan Tutuk, son dönemde yağan yağışların ardından barajdaki su seviyesinin yüzde 82’lere ulaştığını belirtti. Başkan Tutuk, burada yaptığı açıklamada vatandaşlara tasarrufu elden bırakmama çağrısında bulundu.

Yüzde 9 Seviyesine Kadar Düşmüştü

Geçtiğimiz aylarda yaşanan kuraklıklar nedeniyle barajın yüzde 9 seviyelerine kadar düştüğünü bildiren Başkan Tutuk, şu anki su seviyesi ile hiç yağış olmasa bile Yalova’nın yaz aylarına kadar su ihtiyacını karşılayabileceğini söyledi. Başkan Tutuk, “Barajımızdaki su seviyesi Ocak ayında yüzde 9’lara kadar düşmüştü ve ciddi su kesintileriyle karşı karşıya kalabilirdik. Şubat ayında yağan kar ve ardından havaların yağışlı gitmesiyle şu an barajımız yüzde 82 seviyesine geldi. Zaten barajımızı yüzde 90 seviyelerinde tamamen dolmuş kabul ediyoruz. Şu an önümüzdeki yazla ilgili kuraklık tehlikemizi atlatmış durumundayız ama bilindiği üzere su hayattır. Tasarrufu elden bırakmamalıyız. Yalova son zamanların en kurak dönemini yaşıyor. Bu nedenle biz halkımıza tasarrufu elden bırakmayalım diyoruz” şeklinde konuştu.

Gökçe-2 Yatırım Planlarına Alındı

Yalova’ya ikinci bir barajın yapılacağını da bildiren Başkan Tutuk, bunun 5 yıllık yatırım planlarına alındığını söyledi. Başkan Tutuk, “Yalova’nın nüfusu yazın 1 milyonu aşıyor. Dolayısıyla bizim mevcut barajımız yeterli gelmiyor. Devletimiz tarafından yapılacak olan ‘Gökçe-2’ barajı 5 yıllık yatırım planlarına alındı. Mevcut barajımız 30 milyon metreküp kapasiteli. Yeni yapılacak barajımız da 25 milyon metreküp kapasiteli olacak. Tamamlandığında Yalova’mızın uzun bir süre suyla ilgili sıkıntısı kalmayacak” dedi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.