Kahverengi Kokarca Zararlısıyla Yoğun Mücadele Ediliyor

Ülkemizde ilk olarak 2017 yılında İstanbul’da görülen akabinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından survey çalışmaları yapılan özellikle Karadeniz Bölgesi’nde kivi ve fındık başta olmak üzere meyve ve sebzelere zarar verdiği..

Kahverengi Kokarca Zararlısıyla Yoğun Mücadele Ediliyor
Yayınlanma: Güncelleme: 21 views

Ülkemizde ilk olarak 2017 yılında İstanbul’da görülen akabinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından survey çalışmaları yapılan özellikle Karadeniz Bölgesi’nde kivi ve fındık başta olmak üzere meyve ve sebzelere zarar verdiği tespit edilen Kahverengi Kokarca (Halyomorpha hallys) zararlısı için Yalova’da yoğun mücadele çalışması sürdürülüyor.

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü işbirliği ile Yalova Kivi Üreticileri Birliği’nde düzenlenen toplantıda Ziraat Yüksek Mühendisi Gürsel Çetin ve Dr. Pınar Hephızlı Göksel tarafından üreticilere biyolojik mücadele hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı. Toplantının ardından İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar yapılan çalışmalar hakkında üreticilere açıklamalar yaptıktan sonra soruları cevapladı.

Daha sonra katılımcılarla beraber Subaşı beldesindeki kivi arazisine geçilerek Kahverengi Kokarca ile mücadelede olumlu sonuçları olduğu tespit edilen Trisolcus japonicus (Samuray arısı) isimli parazit böcek kivi yapraklarına bırakıldı.

Yalova’da Mücadele Nasıl Sürdürülüyor?

Geçmiş yıllarda feromon tuzaklar ile takibi yapılan zararlı 2023 yılına kadar Ekonomik Zarar Eşiği altında kaldığından kimyasal mücadele yapılmamıştır. 2023 yılında zarar eşiği sınırına gelen ve kısmen zarar yapan Kahverengi Kokarca için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın geçici ruhsatıyla izinlendirilen bitki koruma ürünleri çiftçimizin kullanımına sunuldu.

2024 yılında Merkez ve 5 ilçemizde özellikle kivi bahçelerinde daha önceki yıllarda da kısmi zararlar yapan Kahverengi Kokarca (Hallymorpha halys)zararlısı için toplam 15 adet feromon tuzaklar 06.04.2024 tarihinde örnekleme ile bahçelere asılmıştır. Tuzaklarda Kahverengi Kokarca (Hallymorpha halys)zararlısı ilk olarak 16.04.2024 tarihinde Çınarcık, Armutlu, Çiftlikköy ilçelerimizdeki tuzaklarda 2-9 adet olarak yakalanmıştır. Tuzakların takibi haftada 2 defa yapılmış ancak önemli bir popülsyon yoğunluğu tespit edilmemiştir.

Biyolojik Mücadelede önemli yer tutan ve Samsun ilinde bulunan Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünde üretilen Trisolsus japonicus (Samuray arısı) isimli parazit böceğin 23.05.2024 tarihinde Altınova Subaşı, Termal ilçe merkezi ve Kadıköy Beldesine salımı yapılmıştır. Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsüsü ile yapılan görüşmeler neticesinde ilave parazitoit Trisolcus japonicus (Samuray arısı) temin edilerek 05.06.2024-06.06.2024 tarihlerinde özellikle kivi üretiminin yoğun olarak yapıldığı Çınarcık-Kocadere beldesinde 2 lokasyonda, Çiftlikköy–Taşköprü beldesinde 2 lokasyonda ve Altınova-Subaşı beldesinde 2 ve Cumhuriyet mahallesindeki kivi bahçelerine toplam 110 tüp (yaklaşık 4500 adet larva ve ergin böcek) Trisolsus japonicus (Samuray arısı) salınımı yapılmıştır.

Teknik ekipler tarafından takibi yapılan ve ilerleyen süreçte böcek popülasyonunun artması halinde; Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 15.06.2024- 15.10.2024 tarihleri arasında ve geçici tavsiye listesi ilan edilen 40 g/L Pyrethrin EC,

10 g/ L Azadirachtin EC , 800 g/l Malathion + 12.8 g/l Gamma-cyhalothrin CS bitki koruma ürünleri kimyasal mücadele kullanılacak.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.