Yalova Makine İhtisas OSB’de Mesleki Teknik Eğitimde İşbirliği Toplantısı Düzenlendi

Yalova Makine İhtisas OSB ev sahipliğinde Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya başkanlığında düzenlenen Mesleki Teknik Eğitimde İşbirliği Toplantısı yoğun ilgi gördü. Programda Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Milli Eğitim Bakanlığı..

Yalova Makine İhtisas OSB’de Mesleki Teknik Eğitimde İşbirliği Toplantısı Düzenlendi
Yayınlanma: Güncelleme: 119 views

Yalova Makine İhtisas OSB ev sahipliğinde Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya başkanlığında düzenlenen Mesleki Teknik Eğitimde İşbirliği Toplantısı yoğun ilgi gördü.

Programda Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz, İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, Yalova Makine OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir’in yanı sıra sektör temsilcileri hazır bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Kaya, Yalova’nın hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve mevcuttaki meslek liselerinin yapılanmasının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Kaya, sektörün tam anlamıyla ihtiyacını giderecek bir yapıya kavuşmasını istediklerini belirtti.

Genel Müdür Ali Karagöz ise 3 bin 400’ün üzerinde mesleki ve teknik lisesinde faaliyet gösterdiklerini anlattı. Ortaöğretim düzeyinde 1 milyon 600 binin üzerinde öğrencilerinin olduğunu ifade eden Genel Müdür Karagöz, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Toplamda 130 bin öğretmenle faaliyet gösteriyoruz. Meslek Yüksek Okullarında ise 1 milyonun üzerinde öğrencimiz var. Her yıl 200 binin üzerinde mezun veriyoruz. Hepsini dahil ettiğimizde mesleki ve teknik eğitimde öğrenim gören öğrenci sayımız 2,5 milyona yakın. Diğer yandan baktığımızda yıllık 200 binin üzerinde verdiğimiz mezun sektörün ihtiyacını karşılamıyor. Burada, sanayicilerimiz, yatırımcılarımız, girişimcilerimiz ve işadamlarımız bize ciddi bir yetişmiş elaman sıkıntısı çektiklerini ifade ediyorlar. Yatırım yapmak isteyen nice sanayicimiz bu nedenle yatırımını bile beklemeye alıyor. Farklı işgücü arayışlarına gitmek zorunda kalıyorlar. O halde bir şey yanlış gidiyor. Mezun olan bireylerin iş hayatına geçişinde arzu edilen güçlü ilişki istenen noktada değil. Sizlerle birlikte bu soruların cevaplarını arıyoruz.”

Ardından toplantıya katılan sektör temsilcileri nitelikli iş gücü konusunda yaşanan sıkıntıları ve taleplerini iletti.

Programla ilgili sosyal medya platformu X üzerinden açıklama yapan Yalova Makine İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir şu ifadelere kullandı: “Yalova Mesleki Teknik Eğitim Çalıştayı kapsamında, Mesleki Teknik Eğitimde Sektör İşbirliği toplantısını, Sn Valimiz Dr. Hülya Kaya başkanlığında, Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sn Ali Karagöz’ün katılımıyla tersane sanayicilerimiz ve üyelerimizle birlikte gerçekleştirdik. Aynı çalıştay kapsamında Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürü Sn Ali Karagöz, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn Halil İbrahim Akmeşe ve beraberlerindeki heyetle ,pilot okulumuz Şehit Sercan Yazar MTAL’i ziyaret ederek, yalın model fabrikamızı ve yenilikçi eğitim çalışmalarını yerinde inceledik.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.