Altınova Belediyesi’nden Sakarya, Bolu ve Ankara’ya Kültür Gezisi

Altınova Belediyesi; ilçede yaşayan vatandaşları, Sakarya taraklı, Bolu Göynük ve Ankara Beypazarı ilçelerini kapsayan kültür ve tarih gezisi düzenleyecek. Altınova Belediyesi’nin kültür ve tarih gezileri devam ediyor. Altınova Belediyesi, ilçede..

Altınova Belediyesi’nden Sakarya, Bolu ve Ankara’ya Kültür Gezisi
Yayınlanma: Güncelleme: 210 views

Altınova Belediyesi; ilçede yaşayan vatandaşları, Sakarya taraklı, Bolu Göynük ve Ankara Beypazarı ilçelerini kapsayan kültür ve tarih gezisi düzenleyecek.

Altınova Belediyesi’nin kültür ve tarih gezileri devam ediyor. Altınova Belediyesi, ilçede yaşayan vatandaşları, Sakarya taraklı, Bolu Göynük ve Ankara Beypazarı ilçelerini kapsayan kültür ve tarih gezisi düzenleyecek.

Başvurular Belediyeye

Altınova Belediyesi; Sakarya taraklı, Bolu Göynük ve Ankara Beypazarı ilçelerini kapsayan kültür ve tarih gezisi düzenleyecek. Tarih ve Kültür Turumuza katılmak isteyen ilçe halkının başvurularını 21 Kasım 2023 Salı – 8 Aralık 2023 Cuma günü 08.30-17.00 saatleri arası Altınova Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne yapılması gerekmekte.

Gezi, ücretsiz

Gezinin aralık ayı içerisinde haftada 3 gün gerçekleştirileceğini ifade eden Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, ““Ücretsiz olarak gerçekleştirdiğimiz gezilerimize ülkemizin önemli tarihi ve kültürel bölgelerini kapsıyor. Vatandaşlarımızı bu gezilerimize katılmaya davet ediyorum” diye konuştu.

 

TARAKLI

Sakarya’nın en gözde ilçesi Taraklı; eski adı ile “Dablar” olan Taraklı, Hellenestik dönemde “Bytinia” adını alan bölgenin içinde bulunduğu bilinmektedir. Hisartepe’de bulunan iki sarnıç zaman dilimini MÖ. bin ile MÖ. 2000 arasını işaret etmektedir. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde bahsedildiği üzere İlçede halkın şimşir kaşık ve tarak yapması nedeniyle adının Yenice Tarakçı olarak anıldığı belirtilmektedir. Bu isim zamanla halk dilinde Taraklı olarak değişmiştir.

GÖYNÜK

Göynük, Bolu yöresine ilk yerleşenlerin Bebrikler olduğu sanılmaktadır. Bebrikya adıyla anıldığı sanılan bu yöreye M.Ö. 8.yüzyıldan sonra batıdan gelen Bithynialılar yerleşmiştir.

Göynük’ün bilinen en eski adı “Koinon Gallicanon”’dur. İlçe Türk beyliklerinin, Bizans, Roma ve Osmanlı medeniyetlerinin yerleşim bölgesindedir.

Akşemseddin Hazretleri’nin Türbesi Göynük’te bulunmaktadır. Türbe, 1464 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır.

BEYPAZARI

Ankara’nın ilçesi olan Beypazarı, toprakları pek çok eski uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Beypazarı’nın Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde değinmeden geçemediği tarihi önemi, bu farklılıklarla beslenmiştir.

Osmanlı Devleti’nin toprak rejimi ve askeri sisteminin bel kemiğini oluşturan tımarlı sipahi Merkezleri’nden birisi olan Beypazarı, yöredeki sipahi beyine ve ticari, ekonomik hayatın yoğunluğuna istinaden Beğ Bazarı şeklinde adlandırılmıştır.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.