Başkan Tutuk; “Yalova’da Belediye Binası Kentsel Dönüşüm İçin Örnek Olacak”

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde ayakta olan Yalova Belediye Binası’nda yıkım çalışmalarını inceledi. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından riskli alan olarak görülen Yalova..

Başkan Tutuk; “Yalova’da Belediye Binası Kentsel Dönüşüm İçin Örnek Olacak”
Yayınlanma: Güncelleme: 61 views
Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde ayakta olan Yalova Belediye Binası’nda yıkım çalışmalarını inceledi.
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından riskli alan olarak görülen Yalova Belediyesi Hizmet Binası’nda yıkım çalışmaları devam ediyor. Depreme dayanıksız binada, yıkım makası adı verilen bir yöntem kullanılıyor. Başkan Tutuk, yapılan incelemelerde kentsel dönüşüm çağrısını yinelerken, yeni belediye binasının da bu yıl içerisinde ihalesinin olacağını kaydetti.
“C5-C6 Beton Değerlerindeki Binada Kalamazdık”
Beton değerlerinin düşük olduğunu ifade eden Tutuk, “1995 yılında yapılan Yalova Belediyesi binamız maalesef yapılan analizler sonucu riskli çıktı. Bizde personelimizin can güvenliğini de düşünerek binamızı kentsel dönüşüme soktuk. Yıkılırken de görüyoruz beton maalesef kum gibi dağılıyor. C5-C6 seviyesinde olan beton değerleriyle bizim belediye binasında hizmet verme imkanımız yoktu” dedi.
“Akıllı Bina Yapılacak”
Yeni hizmet binasıyla ilgili yapım ihalesinin 2024 yılı içerisinde gerçekleştirileceğini bildiren Başkan Tutuk, “Şimdi aynı yerde yapacağımız ve Yalovalı hemşehrilerimize de en iyi hizmeti verecek olan yeni binamızda katlı otoparkımız da olacak. Yalova merkezine modern bir bina yapacağız. Kendi enerjisini kendi üretebilen, yenilenebilir enerjiyi kullanabilen akıllı bir bina yapacağız. Gençlere yönelik kütüphanesi, meclis salonu ve yemekhanesi olacak. 2024 yılında yeni belediye binamızın ihalesini yapacağız. Hızla bitmesi için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz” dedi.
Başkan Tutuk’tan Kentsel Dönüşüm Çağrısı
Son olarak kentsel dönüşümde Yalova Belediyesi olarak örnek olduklarını ifade eden Başkan Mustafa Tutuk, “Yalova Belediyesi olarak kentsel dönüşüme belediye binamızı sokarak örnek olduk. Biz Yalova halkının da bu duyarlılığı göstererek, 99 depreminden önce bütün binaların kentsel dönüşüme girmesini hızla tavsiye ediyoruz. Bununla ilgili Yalova Belediyesi olarak tüm kararları alacağız. Uygulamaya sokmak için yardımcı olacağız. Kentsel dönüşüm ofisini 2020 yılında açtık. Bu konuda bilgi almak isteyen tüm hemşehrilerimiz Gazipaşa Caddesi’nin girişinde bulunan Yalova Belediyesi’nin Kentsel Dönüşüm Ofisi’ne giderek bilgi alabilirler. Yalova Belediye binamızın yıkımında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın riskli gördüğü raporlar sonucunda çıktı. Yalova Üniversitemizin de risk analizlerinin sonucunda yıkım kararı aldık. Bu kapsamda da dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.