9 Bin 32 Kedi ve Köpeğe Çip Takıldı

Yalova İl Tarım Orman Müdürlüğü tarafından 2022 yılında Yalova genelindeki sahipli 9.032 kedi ve köpeğe çip takılarak pasaport verildi. İl Müdürlüğü tarafından Yalova genelinde 31 Aralık 2022 itibariyle 6 aylıktan..

9 Bin 32 Kedi ve Köpeğe Çip Takıldı
Yayınlanma: Güncelleme: 232 views

Yalova İl Tarım Orman Müdürlüğü tarafından 2022 yılında Yalova genelindeki sahipli 9.032 kedi ve köpeğe çip takılarak pasaport verildi.

İl Müdürlüğü tarafından Yalova genelinde 31 Aralık 2022 itibariyle 6 aylıktan büyük ve sahipli 2.854 dişi, 2.494 erkek kedi ile 1.654 dişi, 2.030 erkek köpek kimliklendirilerek kayıt altına alındı. Beyannamesi alınan 2.257 sahipli kedi ve köpek ile 6 aylıktan küçük kedi köpek ve gelinciklerin 2023 yılında cezasız olarak kimliklendirme işlemlerine devam edilecek. 31 Aralık 2022 tarihine kadar kimliklendirilmeyen veya beyannamesi verilmeyen 6 aydan büyük sahipli kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirme işlemi il ve ilçe müdürlükleri tarafından cezalı olarak gerçekleştirilecek.

Kimliklendirme işlemi, insanlardaki kimlik numarasına benzer 15 haneli bir rakam kodlarının olduğu pirinç tanesi büyüklüğündeki mikroçipi, hayvanların derisinin altına enjeksiyonla yerleştirmekle başlıyor. Daha sonra bu kod numarası, hayvanın eşgali ve sahibine ait kimlik bilgileri ulusal bir ağa bağlı PETVET veri tabanına kaydediliyor. Bu işlemler sonrasında veri tabanına kaydedilen bilgilerin bulunduğu, daha sonra yapılacak aşıların da işleneceği tek tip pasaport hayvan sahibine veriliyor.

Evcil hayvanlara takılan mikroçipler özel bir okuyucu tarafından okundukları takdirde sakladıkları kimlik bilgileri görülebiliyor ve bu bilgiler sayesinde evcil hayvanın sahibinin kim olduğu kolay bir şekilde tespit edilebiliyor.

Bu uygulama kedi ve köpeklerin sağlık durumlarını kapsamlı bir şekilde kontrol etmeye yardımcı olsa da aynı zamanda kaybolan, çalınan ve sokağa bırakılan kedi ve köpeklerin bulunması durumunda sahiplerinin kolayca tespit edilmesini sağlıyor.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.