Sahipli Kedi Ve Köpeklere “Çip Zorunluluğu” İçin Son Tarih Yaklaşıyor

İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar sahipli kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçip takılarak kimliklendirilmesinin yasal bir sorumluluk olduğunu belirterek, bu hayvanların kimliklendirilmesi için son tarihin 31 Aralık 2022 olduğunu..

Sahipli Kedi Ve Köpeklere “Çip Zorunluluğu” İçin Son Tarih Yaklaşıyor
Yayınlanma: Güncelleme: 174 views

İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar sahipli kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçip takılarak kimliklendirilmesinin yasal bir sorumluluk olduğunu belirterek, bu hayvanların kimliklendirilmesi için son tarihin 31 Aralık 2022 olduğunu bildirdi.

Parıldar Yalova genelinde şimdiye kadar 2.100 kedi, 1.955 köpek olmak üzere toplam 4.055 hayvanın çiplenerek kimliklendirildiğini belirterek, 31 Aralık 2022 tarihine kadar kimliklendirilmeyen 6 aylıktan büyük kedi ve köpeklerin bu tarihten sonra cezalı olarak kimliklendirileceği ve kaydının yapılacağı uyarısında bulundu ve 6 aylıktan küçük yavruların kimliklendirmesinin ise normal şekilde devam edeceğini belirtti.

İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar açıklamasına şöyle devam etti; “Kimliklendirme işlemi, insanlardaki kimlik numarasına benzer 15 haneli bir rakam kodlarının olduğu pirinç tanesi büyüklüğündeki mikroçipi, hayvanların derisinin altına enjeksiyonla yerleştirmekle başlamaktadır. Daha sonra bu kod numarası, hayvanın eşkali ve sahibine ait kimlik bilgileri ulusal bir ağa bağlı PETVET veri tabanına kaydedilmektedir. Bu işlemler sonrasında veri tabanına kaydedilen bilgilerin bulunacağı, daha sonra yapılacak aşıların işleneceği tek tip pasaport verilmektedir.

Kedi ve köpeklere çip zorunluluğu gelmesinin temel nedeni mikroçiplerin bir tür kalıcı kimlik sağlamaya yardımcı olmasıdır. Hayvanlara çip zorunluluğu kapsamında kullanılan mikroçipler, evcil hayvanlara tanımlanan kimlik bilgilerini saklarlar ancak aktif olarak bilgi gönderimi yapmazlar. Evcil hayvanlara takılan mikroçipler özel bir okuyucu tarafından okundukları takdirde sakladıkları kimlik bilgileri görülebilir, bu bilgiler sayesinde evcil hayvanın sahibinin kim olduğu kolay bir şekilde tespit edilebilir.

Bu uygulama kedi ve köpeklerin sağlık durumlarını kapsamlı bir şekilde kontrol etmeye yardımcı olsa da aynı zamanda kaybolan, çalınan ve sokağa bırakılan kedi ve köpeklerin bulunması durumunda sahiplerinin kolayca tespit edilmesini sağlayacaktır.

Mikroçip uygulaması İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri bünyesinde çalışan Veteriner Hekimler marifetiyle yapılabileceği gibi, imzalanan protokol kapsamında serbest veteriner hekimler tarafından da yapılabilmektedir.

Kayıtsız tüm kedi, köpek ve gelincik sahiplerinin, ikamet ettikleri yerin İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ya da yetki verilen serbest veteriner hekimlere kimliklendirme için 31 Aralık 2022 tarihinden önce başvurmaları gerekmektedir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.