YTSO Yönetiminden Beton Fiyatlarına Tepki

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi yazılı bir açıklama yaparak beton fiyatlarına tepki gösterdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Türkiye ekonomisi ile birlikte Yalova ekonomisi ve istihdamının temel dinamiklerinden olan..

YTSO Yönetiminden Beton Fiyatlarına Tepki
Yayınlanma: Güncelleme: 166 views

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi yazılı bir açıklama yaparak beton fiyatlarına tepki gösterdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Türkiye ekonomisi ile birlikte Yalova ekonomisi ve istihdamının temel dinamiklerinden olan inşaat sektörü beton fiyatlarındaki sürekli artıştan dolayı gerileme hatta durma noktasına gelmiştir. Beton fiyatlarındaki sürekli artışlar sektörde önemli oranda borçlanmaya sebebiyet vermiş, başta konut olmak üzere inşaat sektöründe Yalova’daki birçok firmamızı ekonomik olarak zor bir duruma sokmuş, sektörde daralma meydana getirmiş, dolayısıyla domino etkisiyle birçok sektörde etkilenmiştir.

Yalova’ya hazır beton veren firmalar 2021 yılından itibaren başlatmış oldukları zam politikalarına 2022 yılında da düzenli olarak devam etmişlerdir. İlimize hizmet veren hazır beton tesisleri eş zamanlı ve birlikte hareket ederek zamları aynı gün ve aynı saatlerde yaparak müteahhitlerimizi zor durumda bırakmaktadır. Ayrıca diğer önemli bir konuda ilimize hizmet veren aynı beton firmaları çevremizdeki il ve ilçelere daha düşük fiyatla beton satarken Yalova’da o illere göre daha fazla fiyattan satış yapmaktadırlar.

Ayrıca betondan alınan testlerde eksiklik tespit edilmesi halinde cezai yaptırımla karşı karşıya kalan yine üyelerimiz ve müteahhitlerimiz olmaktadır. Oysaki betonu döken inşaat firmamız değil, beton santralidir, dolayısıyla da sorumluluk onlardadır.

Temel inşaat malzemelerindeki bu artışlar ciddi anlamda kontrol altına alınıp incelenmelidir. Çimento ve beton santrallerinden bu fiyat artışları ile ilgili savunma istenmelidir. Gerçekten maliyet artışı varsa fiyatlarına yansıtmalarına bir şey demiyoruz ama maliyet girdilerinde düşüşler olmasına rağmen bu düşüşü yansıtmayı bırakın tekrar tekrar zam yapmaları ve bunu da eş zamanlı yapmaları düşündürücüdür.

İlimizde faaliyet gösteren beton santrallerinin yüksek fiyat ve zam uygulamalarına devam etmeleri halinde konuyu Rekabet Kurumu’na ve İlgili Bakanlıklara ileterek takipçisi olacağız.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.